Kamil Sienbisie’nin bir Ferrari sahibi olma hayalini geçenlerdeki bir yazısında öğrendik. Tabii herkes cebindeki paraya göre hayalini kuruyor. Bakmayın Kamil’in hayalim dediğine, çocuklar biraz büyüsün hemen alır o dört kişilik Ferrari’yi. Her neyse, demiş ya Kamil “çevrem beni bilir” diye, beni de bilen bilir, benim öyle bir hayalim yok, çünkü cepte o kadar para yok. Benim Türkiye’deki her orta sınıf vatandaş gibi; ucuz, servisi ve yedek parçası pahalı olmayan ve satmak istediğimde hemen gideri olan sıfır bir Renault hayalim var. Fakat Renault yönetimi Paris Oto Fuarında görücüye çıkardıkları elektrikli Renault Trezor Concept arabasıyla bu hayallerime taş koyabilir. Renault yönetiminin açıklamasına göre, Trezor, Renault’un yakın gelecekte üreteceği arabalarda eğilimlerin nasıl olacağının habercisi.

Evet dediğim gibi Renault Trezor geçenlerde Paris Oto Fuarında tanıtıldı. Bu arada, Trezor Fransızca’da hazine anlamına geliyor. İlk bakışta gözlerinizi alamayacağınız olağanüstü dış ve iç tasarımı ile isminin hakkını gerçekten veriyor. Trezor’un yere neredeyse sıfır yükseklikteki estetik harikası ve göz kamaştıran karbon fiber gövdesinin yerden en yüksek noktası sadece 108cm.

Araçta geleneksel kapıların dışına çıkılarak, araca üstten öne doğru açılan bir tavan sayesinde araca binilmesi sağlanmış. Yani yıldız savaşlarındaki gibi araca binerken ve inerken biraz zıplamanız gerekecek. Tabii mini etek veya topuklu giyiyorsanız biraz sorun yaşayabilirsiniz. Ama kendinizi yıldız savaşlarında Obi-Wan Kenobi olarak hayal etmemek için bir neden yok. Aracın içi ve camlarında ise aykırı dış tasarımına paralel olarak radikal bir renk olan ateş kırmızısı kullanılmış. Aracın multimedya sistemi otomatik olarak sürücünün akıllı telefonunu tanıyor ve sürücü isterse bütün uygulamalarını araçtaki L şeklindeki OLED ekran üzerinden kontrol edebiliyor.

Tabii sadece etkilenmemizi sağlayan tasarımı değil. Trezor, bir önünde ve bir arkasındaki 260Kw’lik güç sağlayan iki tane batarya sayesinde 350 beygirlik güce, 380 Nm’lik torka sahip olacak ve 4 saniyeden az bir sürede 100 km’ye çıkacak

Trezor, sürücüsüne normal, spor ve otonom olmak üzere 3 farklı sürüş seçeneği sunuyor. Otonom seçeneğinde dış aydınlatmalar diğer sürücülere arabanın otomatik pilotta olduğunu işaret etmek için değişiyor. Ayrıca otonom seçeneğinde dikdörtgen direksiyonumuz göz önünden kayboluyor, böylece sürücünün daha geniş bir görüş alanına sahip olup ana ekranı daha iyi görmesini ve diğer çevrimiçi aktivitelerle meşgul olmasına izin veriyor.

Şükürler olsun ki, Trezor yakın tarihte üretimi beklenmeyen ve ilk başta da belirttiğim gibi Renault’un gelecekteki üreteceği arabalardaki eğilimlerin habercisi. Sıfır Renault almak ve böylece hayalimi gerçekleştirmek için yeterince zamanım olduğunu düşünüyorum. Baktım olmadı sıfır bir Dacia alırım artık.

Anlattıklarım tam olarak gözünüzde canlanmadı diyorsanız ve daha fazlasını görmek istiyorsanız videoya göz atmanızda fayda var. Araç hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın.