Piyasada birçok göze hoş gelen kulaklık bulmak mümkün. Özellikle son dönemlerde birçok şirket kablosuz kulaklık üretmek için yarış içinde. Gerçekçi olmak gerekirse piyasadaki bütün kulaklıklar temelde birbirine benzer görünümdeler ve üç aşağı beş yukarı aynı özelliklere ve ses kalitesine sahipler. Fakat Human (Human Inc.) tarafından gelecek sene piyasaya sürülmesi planlanan Sound (Sound Smart Headphones) adı verilen kulaklık, farklı tasarımı ve çığır açan özellikleri ile şimdiye kadar piyasada olan ve piyasaya sürülmesi planlanan bütün kulaklıklardan tamamen farklı. Aslında Sound’un özelliklerini gördükten sonra, Sound’a kulaklık demek çok basit kalabilir, bence kulaklıktan öte bir şaheser.

Her şeyden önce, bir kulaklıktan beklenen en temel özellik iyi bir ses kalitesine sahip olmasıdır. Sound kulaklıkların kulağı tamamen kavrayan tasarımı sayesinde iyinin de ötesine geçerek mükemmel bir ses kalitesine sahip. Ama dediğim gibi Sound’u esas farklı kılan ses kalitesi değil sahip olduğu diğer özellikler. Anlatmaya başlayayım.

İlk olarak, kulaklığın telefonunuza indireceğiniz uygulaması ile birden fazla kişi ile eş zamanlı olarak aynı şarkıyı dinleme imkânına sahip olurken, kulaklığın sekiz değişik dilde tercüme özelliği sayesinde farklı dil konuşan, Sound sahibi diğer kişilerle kendi dilinizde konuşarak gerçek zamanlı anlaşabileceksiniz. Button-free teknolojisi sayesinde ise sadece bir el hareketinizle ses ayarlaması, durdurma, oynatma, şarkıyı atlama, çağrı kabul/ret dâhil daha birçok kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Her şey bu kadar mı? Durun bakalım daha yeni başladık!

Kulaklıkların Fade özelliği sayesinde dış çevreden gelen sesi tamamen kısabilecek veya dış çevre ile etkileşim kurmak istediğiniz zaman kulaklıklardan gelen sesi düşürebileceksiniz. Kısaca söylemek gerekirse dış dünyanın sesini tamamen kısabilecek ve açabileceksiniz. Sound’u kulaklarınızdan çıkardığınız zaman ise dinlediğiniz şarkı duruyor, geri takıyorsunuz hop kaldığı yerden devam ediyor. Kulaklıkları çıkarıp ikisini bir araya getirdiğiniz zaman ise kulaklıklar hemen düşük enerji moduna geçiyor. Eğer bu haldeyken Sound uygulamasından Amplify modunu açarsanız kulaklıklarınızı yüksek kalitede ses veren bir hoparlör olarak da kullanabiliyorsunuz. Eğer dokunulmazsa da kulaklıklar otomatik olarak kendini kapatıyor. Sound’un burada saymakla bitiremeyeceğim, 12 saatlik emsallerinden kat be kat daha fazla pil ömrüne sahip olma; kalp atışı, kalori gibi sağlık bilgilerini ölçme gibi daha birçok özelliği var.

Indiegogo'da hedefinin çok üzerinde fon toplamayı başaran Sound’un, 400$’lık fiyatıyla gelecek sene stantlarda olması bekleniyor. Sound hakkında çok meraklandığınızı tahmin edebiliyorum. Merakınızı gidermek ve Sound hakkında daha fazla şey öğrenmek için lütfen tıklayınız. Aşağıdaki Video’da size epey yardımcı olacaktır.